• 31.jpg
  • 32.jpg
  • 33a.jpg
  • 34.jpg
  • 35.jpg
  • 36.jpg
  • 37.jpg
  • 38.jpg
  • 39a.jpg
  • 40.jpg
  • 41.jpg
  • 43.jpg
  • 44.jpg
  • 45.jpg
  • 46.jpg
  • 47.jpg
  • 48.jpg
  • 49.jpg
  • 50.jpg
  • 50a.jpg
  • 50b.jpg
  • 50c.jpg

NEWS and ACHIEVEMENTS

V.Chaitanya won the gold medal in the Pramerica Spirit of Community Awards 2019

V. Chaitanya of  XII D participated in the Pramerica Spirit of Community Awards 2019. She won the gold medal at the National level in the individual category for leading the project ‘Drishti’. She was selected from among 3500 applicants from across the country through an initial written selection and a final interview round in front of an eminent jury panel. She received a gold medal, trophy, certificate from Olympic medalist Saina Nehwal and a chance to represent the country at international recognition events in Washington D.C.

Snigdha Soti of class XII D received the student of the year award

Snigdha Soti of  class XII D  received the student of the year award sponsored by the Times of India for her extraordinary achievements in both academics and co-curricular activities.

 

.

Shourya B Taneja qualified for the final round of Mad Over Math competition

Shourya B Taneja of class XII A participated in and qualified for the final round of Mad Over Math competition, organised by the French Institute of India. Among 10 teams, his team presented their solutions and placed 3rd. He received a certificate and Sennheiser headphones.

 

Aks Amol Solanke received a certificate of National Championship at Dubai

Aks Amol Solanke of class VI C participated in a nationwide Astronomy Olympiad competition conducted by STEM & space, an Indian science education company for the students of classes V- IX. A total of 10 winners, two from each class were selected based on the highest scores.  Aks was one of the two winners in class V category and was felicitated in a special ceremony held in Dubai.  He got the chance to interact with eminent science personalities in Dubai and also enjoyed the vibrant sightseeing opportunities.

 

Vaibhav Bhardwaj & Asees Singh won the first runners trophy in an innovation challenge

Vaibhav Bhardwaj and Asees Singh of class XII D participated in an innovation challenge named NU innovators organized by NIIT University, Neemrana. Total 100 schools participated across Delhi and NCR, out of which 28 schools were shortlisted for finals.  Our school won the first runners up trophy and a memento for the innovation of static internal navigation for visually impaired. Both the participants have also been awarded with trophies.

 

Young film makers from 'Computer club-TECHWIZ shine at INTACH film screening

Our young film makers from 'Computer club-TECHWIZ' made wonderful films last year and a few of them were showcased at INTACH Film screening.   

Debshata Choudhary of class VIII-C won the " Best Director" award for his movie "Peaceful Journey through musical saga"

Mohd.Yosuf Wafi of class VII A won the prize for " Best Cinematography" award for his movie " Tabakh-Maanz"

Rehan Ahmed of Class VII A won the prize for " Best storyline" award for his movie " Water Conservation".

Our school won the award for " Maximum number of films made " in session 2018-19.

 

 

Pratyaksh was the finalist of the National Ranking Talent Series, Lawn Tennis Tournament

Pratyaksh of class VIII was the finalist of the National Ranking Talent Series, Lawn Tennis Tournament in the Boys 'Under -16' singles event which was organized by the All India Tennis Association in March.  He was also the Semi Finalist in the boys 'Under 14' singles event in the same tournament.

 

Lal Nunkimi of VII C won the first prize in the inter-school poster making competition

Lal Nunkimi of VII C won the first prize in the inter-school poster making competition organized by Delhi Traffic Police to create awareness about road safety.  She was awarded a memento and a wild craft bag with Art supplies.

Winners of National Cyber Olympiad for the session 2018-19

National Cyber Olympiad for the session 2018-19 was held on 20 December 2018. 

The zonal level winners are:

 

Name

School Rank

Zonal Rank

Awards

Lavanya Saha (class VI A)

1

8

Gifts worth Rs.1000/- + Medal of Distinction + certificate of distinction

Apoorv Srivastav

(class VI C)       

2

19

Certificate of Zonal Excellence +Medal & Certificate of Distinction

Rupsha Rajib Ghosh 

(class VII C)

1

11

Gifts worth Rs 1000/- + Medal & Certificate of Distinction + Certificate of Zonal Excellence

Shaurya Choithani & Yuvraj Singh won the National level award in the BYJU'S League

Shaurya Choithani of X B and Yuvraj Singh of VII B participated in the Byju's School Super League, a critical thinking and knowledge-based quiz. Clearing Stage 1, they moved to Stage 2 where they won the national level award in Junior and Senior category respectively.

Sneha Gharu won a gold medal 'under 67 category' senior girls at the 7th National Games

Sneha Gharu of  XII B won a gold medal 'under 67 category' senior girls at the 7th National Games 2019 held at Guwahati Assam from 11 to 13 January 2019 organised by the Federation of Assam.

School team was declared overall runners up in AWIM National Olympics

Maruti Suzuki sponsored AWIM Nationals was recently held at Chitkara University Campus on 23 December 2018. A total of 40 teams from top schools of India participated in this event.  Our Jettoy team comprising of Lal Nunkimi Hnamte , Samyata Kain and Sashreek Kumar of  VI C,  Abhilash Pradhan of VI A were  the first runner up of the  Jettoy competition and were also awarded  2 category awards for  Best Presentation and Best Aesthetics.

Our Skimmer team comprising of Soham Panda of V A, Tishya Chandok and Parantap Misra of V B and Raanya Soti of V C also won first prize in Presentation and Aesthetics.

The skimmer team was mentored by Mrs Neetu Swarnakar and the Jettoy team by Mrs Geeta Gosain and Mrs Nidhi Sood. Both the teams have also won a cash prize of  Rs. 19000 and Rs. 2000 respectively.

 

 
 

School team Infinite Horcruxes won 'Fastest Car' award in F1 in schools

School team Infinite Horcruxes has won the title for 'Fastest Car' in the regionals of F1 in schools season 2 organised by Times of Sports and have qualified for the nationals out of 60 teams. The team members are Devansh Pandita , Arunav Kapoor of VII A, Aaron Ghosh, Siddharth Mehta, Achintya of VII B and Taran Saxena of VI C.

 
Know more about the team on website :- http://infinitehorcruxes.com
And also follow them on their facebook page, instagram and twitter.
 
 
 

Tagoreans shine at Zonal level Science competition

At the Zonal level Science competition organized by the Directorate of Education the following students have won prizes in different categories:

  

1. In Science seminar -- Pranav Mishra of X B won the first position

2. In Science congress  -  Avni Sharma and Jayita Diwan of XI D  secured first position

3.  For Science poster making  - Khushi Seth of V A  bagged the  first position at the zonal and  the state level

4. For Science exhibit --  Yatin kohli and Saumya Karnani  of  XI D bagged the  first position

4.  For Science slogan -Kashish Sehgal of X A secured the third position.

5. In Science toon Yash Marwah of IX A secured the third position.

 

 

Naman Kar won the Bronze medal in Delhi State ITF Taekwondo Championship

Naman Kar of III C won the Bronze Medal in Sub-Junior Individual Sparring in the weight category 27 Kg to 32 Kg in 30th Delhi State ITF Taekwondo Championship, held in Thyagraj Indoor Stadium from 08 to 11 December 2018.

Tagoreans won the first prize in poster making competition organised by ITIHAAS

A poster making and slogan writing competition was organized by ITIHAAS at Purana Quila to mark the World Heritage Week. A team of 6 students participated and bagged the first prize. The winning team members are Pranav Garg of IV A, Lalnuntlunga Ralte of  IV B, Aparajita Yadav, Sushim Suday, Khushi Seth, Meher Sood of V A.

Contact Us

ACCOLADES

We Are Appreciated

Parent Portal

campus