Prime Time (News Hour) competition (Classes IX-XII) – 24 November 2017

WINNER-  EKTA HOUSE

1.

Anshkirat Singh Dhanju

XI D

2.

Suryanshu Chatturvedi 

XI B

3.

Jaishna Singh

XI D

4.

Sunchit Budhraja

XII B

5.

Manchit Jasrotia

XII B

6.

Jasmeet Singh Kohli

XI A

7.

Shalini Yadav

IX A

IInd POSITION- PRAGATI  HOUSE

1.

Sanjeet Agarwal

X C

2.

Ishan Awasthi

IX A

3.

Manik Kathuria

X A

4.

Jayaditya Rakhyani

X B

5.

Prabhjot Singh Khandpur

X B

6.

Abhisumat Singh

XI D

7.

Aditya Singh

XI A

IIIrd POSITION- SHAKTI HOUSE

1.

Chirag Kakkar

XI B

2.

Aryaman Seth

XI A

3.

Anindita

XI D

4.

Shourya Bhardwaj

XI D

5.

Rahil Kapoor

X B

6.

Radhika Mishra

IX B

 

Character Portrayal competition[Classes VI-VIII]- 03 November 2017

WINNER- EKTA HOUSE

1

Kashvie Sharma

VII B

2

Navya Sharma

VI C

IInd POSITION- PRAGATI HOUSE

1

Nasra Yahya

VIII C

2

Ananya Sachdev

VIII B

IIIrd POSITION- PRAGATI HOUSE

1

Advay Vohra

VII A

2

Rishit Wadhwa

VIII C

 

Laghu Natika (Classes VI-VIII)-14 September 2017

WINNER- SHAKTI HOUSE

1

Medha Gupta

VII C

2

Yashwi Pathak

VII B

3

Sabhya Arora

VII B

4

Gunmay Rakhyani

VI B

5

Lavanya Sharma

VIII A

6

Dhruv Vasan

VIII B

7

Manya Kamath

VIII B

8

Ishaan K Sarkar

VIII C

9

Shayan Basu

VIII C

10

Haardik Juneja

VIII C

IInd POSITION- PRAGATI HOUSE

1

Saira Bhateja

VI A

2

Saanvi Mehta

VI A

3

Tanish Chaudhary

VII A

4

Chhavi Jain

VIII A

5

Ananya Sachdev

VIII B

6

Puranjay Sharma

VIII C

7

Nasra Yahya

VIII C

8

Tanish Kaushik

VIII A

9

Mihir Gupta

VII A

10

Aadya Agarwal

VIII C

11

Chandnee Tanwar (Sub)

VIII C

12

Hrudai Rajesh (Sub)

VIII C

IIIrd POSITION- SHANTI HOUSE

1

Shreyas Menon

VI A

2

Pratyaksh

VI C

3

Parth Bhatia

VII B

4

Advay Vohra

VII A

5

Vaishnavi Pandey

VIII C

6

Samyak Choudhary

VIII C

7

Trisha Sood

VII C

8

Divya Sijwali

VII B

9

Saburi Chopra

VIII A

 

Hasya Kavi Sammelan (Classes IX-XII)-14 September 2017

WINNER- EKTA HOUSE

1
Anshkirat Singh Dhanju
XI D
2
Sagar Anand
XII A


IInd POSITION- SHAKTI HOUSE

1

Aryaman Seth

XI A

2

Krishn Sharan

XII A

IIIrd POSITION- SHANTI HOUSE

1

Jaskirat Singh Nayar

XI A

2

Rishabh Khanna

X B

 
Fusion competition (Classes VI-XII) – 11 August 2017

WINNER- SHAKTI HOUSE

1

Rashi Gupta

XII B

2

Mrinal Bhatt

XII B

3

Aakriti Singh

XI B

4

Radhika Mishra

IX B

5

Krishn Sharan

XII A

6

Yatharth Kaul

X C

7

Abheet Singh

XI A

8

Yuvraj Sharma

X A

9

Manan Sobti

IX C

10

Saivansh Kwatra

VI C

11

Manya Batta

VIII C

12

Rahil Kapoor

X B

IInd POSITION- PRAGATI HOUSE

1

Rhea Sharma

XII B

2

Shreyas Hariharan

XII A

3

Namya Sharma

IX A

4

Prarthana Bhatta

IX A

5

Priyali Kumar

X A

6

Eashaan Pratap Singh

X C

7

Jayaditya Rakhyani

X B

8

Chetan Verma

VIII A

9

Tanish Kaushik

VIII A

10

Ananya Sachdeva

VIII B

IIIrd POSITION- SHANTI HOUSE

1

Naman Arora

XI B

2

Chandrika Upadhyay

XII A

3

Sarohi Sharma

X A

4

Jia Sharma

VII B

5

Shaivi Shivramani

VIII B

6

Aditya Malhotra

VIII B

7

Aman Kalra

XII A

8

Tanya Mohapatra

XII B

9

Hariharan Kalimathu

XII C

10

Salil Kale

XI D

11

Mahika Sharma

IX B

12

Khushi Kaushik

X A

13

Gayathri

XI B

14

Samarth Parmar

XII C

 

Spellathon (Classes VI-VIII) -27 July 2017

 WINNER- SHAKTI HOUSE

1.

S. Mithilesh

VIII C

2.

Medha Gupta

VII C

 IInd POSITION- EKTA HOUSE

1.

Yashika Durbha

VII C

2.

Pratyush Singh

VIII C

 IIIrd POSITION- PRAGATI HOUSE

1.

Pranshu Panda

VIII C

2.

Tanish Chaudhary

VII A

 IIIrd POSITION- SHANTI HOUSE

1.

Sanya Sarin

VIII B

2.

Kevin Desivalli

VII C

  

Caricature (Classes VI--VIII) -12 May 2017

 WINNER- SHANTI HOUSE

1.

Debshata Choudhury

VII C

2.

Arsheya

VIII A

 IInd POSITION- SHAKTI HOUSE

1.

Anika Nath

VIII A

2.

Naman Chandok

VIII C

IIIrd POSITION- PRAGATI HOUSE

1.

Tanish Kaushik

VIII A

2.

Adya Agarwal

VIII C

  

Costume Designing competition (Classes IX-XII) - 12 May 2017

 WINNER- EKTA HOUSE

1.

Aaishni Parashar

XII A

2.

Muskaan Mehra

XII B

3.

Nehal Vijay

XI D

4.

Jeevisha Rawat

IX A

5.

John Hmar(Model)

XII A

 IInd POSITION- SHANTI HOUSE

1.

Varalika Kataria

XII B

2.

Khushi Gupta

XI B

3.

Ruth J Lalrempuii

XI B

4.

Sharanya Dharmrajan

XII B

5.

Mahika Thapar(Model)

X C

 IIIrd POSITION- SHAKTI HOUSE

1.

Abheet Singh

XI A

2.

Manaswini Chawla

XII A

3.

Muskaan Ahuja

XII A

4.

Easha Chandok

XII B

5.

Mrinal Bhatt (Model)

XII B

  

Spot Ad competition (Classes IX-XII) -02 May 2017

WINNER-  EKTA HOUSE

1.

John Hmar

XII A

2.

Sunchit Budhraja

XII B

3.

Anshkirat Singh Dhanju

XI D

4.

Raahul Viktri Sharma

IX C

5.

Sagar Anand Pidhia

XII A

 IInd POSITION- SHANTI HOUSE

1.

Rishab Khanna

X B

2.

Tanya Mohapatra

XII B

3.

Priyanshi Kathuria

XII D

4.

Krishang Trivedi

X C

5.

CC Aiyappa

X C

6.

Aman Kalra

XII A

IIIrd POSITION- PRAGATI HOUSE

1.

Prarthana

IX A

2.

Jayaditya Rakhyani

X B

3.

Saumye Gupta

X B

4.

Sanjeet Aggarwal

X C

5.

Prabhjot Singh

X B

6.

Bhoomish Banewal

XII A

Debate competition (Classes VI-VIII) -01 May 2017

WINNER-  EKTA HOUSE

1.

Ananya Gupta

VIII C

 IInd POSITION- SHANTI HOUSE

1.

Vaishnavi Pandey

VIII C

IIIrd POSITION- PRAGATI HOUSE

1.

Adya Aggarwal

VIII C