Special Merit Awards 2018 – 2019

RABINDRA RATNA

 

 For outstanding achievements in Academics & co-curricular activities
 Abhay N. Hari   XII
 

 

J.K SEN EXCELLENCE IN SPORTS   

AWARDED TO THE BEST SPORTS PERSON (BOYS & GIRLS)

Best Sports Boy (seniors) - Fabiyan Makhdoomi – XI D

Best Sports Girl (seniors) - Rashna Pathni - X A

Best Sports Boy (juniors)- Ansh Bhandari - VIII A

Best Sports Girl (juniors) - Bhuvi Pandey  -VIII A

 

ACHALA NADGIR PROFICIENCY AWARD:

HIGHEST MARKS IN CLASS XII BOARD EXAMINATION - Ishita Jain ( 97.2 %)

IMG 6307

SHOBHA BHAVNANI ABILITY AWARD

(For contribution to House activities)

EKTA HOUSE

Vaaruni Khanna VII C

Arsh Misra X C

V. Chaitanya  XI D

PRAGATI HOUSE

Dheepta Tayal VIII C

 Prarthana X A

Meghna Hirwal XI D 

SHAKTI HOUSE

Medha Gupta VIII C

 

 

 Drishya Taneja XI B

 Gaurvi Singh VIII B

SHANTI HOUSE

Rupsha Rajib Ghosh VII C

Jasleen Kaur VII C

Urvi Ambekar XI D

LEADER IN MAKING (CLASS VIII)

Gaurvi Singh VIII B

DR. H. SEN AWARD (BEST STUDENT OF IX)

Sanya Sarin IX B

DR. H. SEN AWARD (BEST STUDENT OF X)

Arsh Misra  X C

TESA (TAGOREAN EX-STUDENT ASSOCIATION)

 (Best student of XI)

Shourya Bathala Taneja XI A

DEVKUSUM  SANSKRIT PROFICIENCY AWARD     

Anshika Popli X A 

DEEPA AIYER AWARD (HIGHEST IN ACCOUNT IN CLASS XI)

M. Sandeed Farooq XII A

 

SUNSHINE AWARDS 2018-19

 

(Students helping the visually impaired)

 

Shambhavi Mohotra and Ayana Dhall buddies for Priyanshi- II C

 

 

 

Annirudh Manda and Anusha Shreeraj Manekar buddies for Jaishri- II C

 

 

Vedant Bhardwaj and Naman Kumar (Students helping the Differently Able) buddies for AasthaAnand- II C

 

 

Amolika Bhattacharya and Manan Machhan buddies for Mansi Pal - III C

 

 

Viren Mathur and Naman Kar buddies for Umang Pal - III C

 

 

Rutvija Mohite, Aadya Raheja and Wangmu Tamang buddies for Jyoti - IV A

 

 

Avaneesh Bhatnagar and Prabhtej Singh buddies for Nihal - IV A

 

 

Kritika buddy for Deepa, Chhavi Sinha buddy for Tanisha, Prakriti Kandpal buddy for Sukanya - V C

 

 

Komal buddy for Gungun , Daphne Lalrindiki Khawlhring buddy for Heera - VI A

 

 

 

Niyati Sharma buddy for Ritika, Sammyak Jain buddy for Khushandra - VII B

 

 

Mayank Shandilya buddy for Vaibhav Bhardwaj, Akshita Singh, MedhaSetia and Udita Setia buddy for Khushi Bisht - VIII B

 

 

Sanchit Kumar buddy for Aryaman Singh - IX A

 

 

M Srinivas Vittal Rao buddy for Ayush Prakash, Shaurya Khosla buddy for HImanshu Nandal, Aarushi Taneja buddy for Khushi Kaushik - X A

 

 

Jerin Bose and Jaskanwar Singh Kang buddies for Saurabh Prasad - XII C

 

 

 

 

 

 

 

Special Merit Awards 2017 – 2018

ACHALA NADGIR PROFICIENCY AWARD:

HIGHEST MARKS IN CLASS XII BOARDS EXAMINATION - Pallav Nautiyal (96.6 %)

Pallav Nautiyal

FOR SECURING PERFECT SCORE IN CLASS X EXAMINATION:

Sandeed Farooq

Sandeed

Ananya Dimri

Ananya Dimri

Anisha Bhatnagar

Anisha Bhatnagar

Jasmeet Singh Kohli

Jasmeet Singh Kohli

Jaishna Singh

Jaishna Singh

J.K SEN EXCELLENCE IN SPORTS   

AWARDED TO THE BEST SPORTS PERSON (BOYS & GIRLS)

Best Sports Boy (seniors) - Fabiyan Makhdoomi – X A

Fabiyan 800x533

Best Sports Girl (seniors) - Jeevisha Rawat - IX A

Jeevisha 800x533

Best Sports Boy(juniors)- Anshul Tickoo- VIII A

Anshul 800x533

Best Sports Girl(juniors)-Purvani Sobti- VIII C

Purvani 800x533

RABINDRA RATNA
 For outstanding achievements in Academics & co-curricular activities
 Aamod Mehrish   XII A

IMG 20180131 164323

DR. H. SEN AWARD (BEST STUDENT OF CLASS IX)

Arsh Misra - IX C

Arsh Misra H Sen Award

DR. H. SEN AWARD (BEST STUDENT OF CLASS X)

Sanjeet Aggarwal - X C

Sanjeet Agarwal

DEVKUSUM  SANSKRIT PROFICIENCY AWARD

Viraj Agashe - X A

Viraj Agashe

TESA (TAGOREAN EX-STUDENT ASSOCIATION)

M. Sandeed Farooq XI A (Best student class XI)

TESA Award Sandeed Farooq

DEEPA AIYER AWARD (HIGHEST IN BST & ACCOUNT IN CLASS XI)

Abhinav Nagpal - XII A

Abhinav Nagpal

LEADER IN MAKING (CLASS VIII)

Sanya Sarin VIII B

Sanya Sarin Leader in making Award

SUNSHINE AWARDS 2017-18

 (Volunteers helping the visually impaired classmates)

Avika Pandey and Viren Mathur buddies for Mansi Pal, Amolika Bhattarcharya and Tanay Chawla buddies for Umang Pal - II C

class 2 SS

Aarini Mahajan buddy for Jyoti, Sharanya Dubey buddy for Nihal Singh - III B

class 3 ss

Kritika buddy for Deepa, Chhavi Sinha buddy for Sukanya Sharma, Siddhant C Shibu buddy for Tanishka Jain - IV C

Tavishi Mittal buddy for Heera Joshi, Komal buddy for Gungun - V C

class 4 ss

Siddhant Sankpal and Siddhartha Voleti buddies for Khushandra Palwar, Niyati Sharma and Rubani Malhotra buddies for Ritika Hooda - VI B

class 6 ss

Rujul Krishna and Aarnav Mehra buddies for Vaibhav Bhandari - VII B

class 7 ss 1

Nitya Mathur and Medha Setia buddies for Khushi Bisht - VI B

class 7 ss 2

Arjun Nehra buddy for Aryaman Singh - VIII B

IMG 6052

Aryan Pandita buddy for Ayush Prakash, Shaurya Khosla buddy for Himanshu Nandal, Shalini Yadav and Shivani Maurya buddies for Khushi Kaushik - IX A

IMG 6056

Jerin Bose buddy for Saurabh Prasad - XI C

class XI ss

SHOBHA BHAVNANI ABILITY AWARD

( for contribution to House activities )

SHANTI HOUSE

Navya Swarnakar and Advay Vohra - VII A

Shobha Advay Navya

Aman Kalra -XII A

Aman Kalra

PRAGATI HOUSE

Prarthana- IX A

Prarthan

Jayaditya Rakhyani - X B

Jayaditya

SHAKTI HOUSE

Manya Kamath - VIII B

Manya Kamath 2

Radhika Mishra -  IX B  

Radhika

 Eva Arora -  XI A

Eva

EKTA HOUSE

John - XII A

John

Vikram Ranjan - X B

Aditya Vikram