School Overview Parent Portal Tagore Times Contact Us
Inter House Knock Me Down Sports Competition-VI To XII

To improve the fitness of our students, an Inter House Knock Me down Sports Competition for classes VI-XII was organized on Tuesday 17 November 2020 and Wednesday 18 November 2020. The participants were judged on their physical strength, flexibility and mental agility. The competition was divided into three stages. It included activities such as pushups, plank, skipping, burpees, bicycle crunches and chess. All participants put their best foot forward and knocked each other down at every level. The activities were judged by the sports teachers and the vice-sports captains.

THE RESULTS ARE AS FOLLOWS

CLASS VI-VIII (BOYS)

Winner – Urjit Jetly (Shanti House)

Runner up – Dev Basoya (Shakti House)

CLASS VI-VIII (GIRLS)

Winner – Jini Pukhrambam (Shakti House)

Runner up – Aishna Trivedi (Shanti House)

CLASS IX-XII (BOYS)

Winner – Yash Latwal (Pragati House)

Runner up – Keshav Tripathi (Shanti House)

CLASS IX-XII (GIRLS)

Winner – Purvi Gupta (Shanti House)

Runner up – Akanxi Kushwaha (Shanti House)

Inter House Table Tennis Competition
Event :  Table Tennis Inter House
Class  : IX-XII( Boys)
 Date : 30 August 2019
20190830 083129
Winner : Shakti House
 
Sr.No. Name Class
1 Aditya Chandani XB
2 Dhruv Singhal XIC
3 Pratham Bihani XIB
 
 
 
Inter House  Basketball Competition
Event :  Basket Ball Inter House
Class  : VI – VIII( Girls)
 Date : 7th-8th May 2019

Winner  :  Ekta  House

Sr.No.

Name

Class

1

Jasleen Kaur

VII C

2

Suhani Bhel

VIII B

3

Raina Kukreja

VIII A

4

Divjot Kaur

VIII A

5

Ashna Anand

VIII A

6

Akansha Mandal

VIII A

7

Muskan Sehgal

VIII D

 

Runner : Pragati House

Sr. No.

Name

Class

1

Peehu Joon

VIII C

2

Kritika Verma

VIII A

3

Nitya Rana

VIII C

4

Hoshika Goyal

VIII D

5

Saboor Babbar

VII D

6

Pratha Puei

VIII A

7

Aayana Goel

VII C

 

3rd Place : Shanti House

Sr. No.

Name

Class

1

Navya Handa

VI C

2

Ananya Neb

VIII C

3

Jahanvi  Debnath

VIII D

4

Muskaan Hiranandani

VIII A

5

Purvi Gupta

VIII A

 

4th Place : Shakti House

Sr. No.

Name

Class

1

Trisha Sharma

VIII A

2

Shanvi Mohanty

VIII A

3

Harshita Gupta

VIII C

4

Shivangi Kishore

VIII B

5

Pari Chauhan

VIII D

6

Sarah Shadab

VIII B

 

Inter House  Football  Competition
Event : Foot  Ball Inter House
Class : VI – VIII (Boys)
 Date : 7th- 8th May 2019

Winner  : Shakti House

Sr.No.

Name

Class

1

Garvit Lodha

VIII A

2

Atharv Verma

VIII A

3

Daiyaan Mohammad

VII C

4

Bhuwan Khanna

VIII A

5

Nikhil Sharma

VII A

6

Kabir Bisht

VII D

7

Aum Lenka

VII C

8

Vansh Sharma

VI C

9

Sameer Jayant

VIII B

Runner : Shanti House

Sr. No.

Name

Class

1

Aarnav Mudgal

VIII A

2

Pyiyansh Rajpal

VIII B

3

D Puneeth

VIII D

4

Anirudh Kumar

VIII B

5

Sarthak Pundora

VIII A

6

Urjit Jetly

VII D

7

Suhan Raza

VII C

9

Shreyansh Kaushik

VII C

8

Divyanshu Pathak

VII B

 

Inter House Throw-ball Competition
Event : Throw- ball Inter House
Class :  VI – VIII( Girls)
Date  : 7th -8th May2019
Winner : Shanti  House

Sr.No.

Name

Class

1

Juhi  Singh

VII B

2

Purvi Gupta

VIII A

3

Tanya Basoya

VII A

4

Priya Goswami

VII C

5

Gurleen Kaur

VI C

6

Swasti Gulati

VIII A

7

Rishika Prasad

VII A

8

Bhavika Bareja

VIII D

 

Runner : Ekta House

Sr. No.

Name

Class

1

Divyanshi Kohli

VIA

2

Ibtesham Tabrez

VI A

3

Anushka Dhasmana

VI C

4

Jasleen Kaur

VII C

5

Manya Sharma

VII C

6

Erica Walia

VII D

7

Aanya Sharma

VII D

8

Raina Kukreja

VIII A

9

Ashna Anand

VIII A

 

Inter House Basket-ball Competition 
Event : Basket Ball Inter House
Class : VI – VIII (Boys) 
 Date : 7th – 8th May2019
  

Winner  : Pragati  House

Sr.No.

Name

Class

1

Hardik Ahlawat

VIII A

2

Soumil Garg

VIII C

3

Rishi Bihani

VIII C

4

Avinash Yadav

VI A

5

Prabhat Kumar

VI A

6

Rakshan Takyar

VII B

7

Krish Narula

VIII A

8

Revat Borboruah

VIII D

Runner : Shanti House

Sr. No.

Name

Class

1

Urjit Jetly

VII D

2

MD. Ali

VII D

3

Parv Khurrana

VII C

4

Suraj Kumar Mandal

VI B

5

Priyansh Rajpal

VIII B

6

Rudra Phularia

VIII C

7

Sarthak Pundora

VIII A


3rd Place : Shakti House

Sr. No.

Name

Class

1.

Piyush Sisodia

 

2.

Raghav Lakhanpal

VII C

3.

Sameer Jayant

VIII B

4.

Garvit Lodha

VIII A

5.

Daiyaan Mohammad

VII C

6.

Atharva Verma

VIII A

7.

Shashank Nawaria

VII A

8.

Sahil Bhagwania

VII A

4th Place : Ekta House

Sr. No.

Name

Class

1

Sidddant Gupta

VIII B

2

Priyanjal

VII A

3

Prasoon Bhardwaj

VII B

4

Piyush Kumar

VII B

5

Samarth Singh

VIII A

6

Arnav Verma

VIII A

7

Madhur Mohan

VII B

 Inter House  Table Tennis  Competition
 Event :  Table Tennis  Inter  House
Classes  :  VI – VIII (Boys)
 Date :  7th May 2019
  
 
Winner  :  Pragati  House

Sr.No.

Name

Class

1

Rishi Bihani

VIII C

2

Soumil Garg

VIII C

3

Samarth Sharma

VII C

4

Natik Rai

VI D

 

Runner : Shanti House

Sr. No.

Name

Class

1

Shashvat Aggarwal

VIII A

2

Priyansh Rajpal

VIII B

3

Daksh Chauhan

VII A

3rd Place : Shakti House

Sr. No.

Name

Class

1

Gautam Bihani

VIII C

2

Vansh Jain

VIII C

3

Eklavya Gupta

VIII C

4th Place : Ekta House

Sr. No.

Name

Class

1

Mayank Sahu Roy

VIII D

2

Devrat Sai Narang

VIII D

3

Rajkumar

VI A

4

Atharv Singhal

VI D

BACK