Home School Overview CBSE Results Phone : +91-011-26142270, +91-011-26149008Email : info.vv@tagoreint.com

Book Cover Making Competition (VI-VIII) - 20 January 2021
 

1st

Nunkimi VIII C EKTA HOUSE

2nd

Vanshaz Choudhary VIII A SHANTI HOUSE

3rd

Aishani Nanda VIII B EKTA HOUSE
 
‘The Crisis Conversation’ Competition [Classes (IX XII] - 17 December 2020

 WINNER-PRAGATI HOUSE 

1.

Tanish Chaudhary

X A

2.

Namya Chhabra

X B

3.

Vitthal Rao

XII A

4.

Suyash Chitre 

XII D

5.

Ananya Sachdev

XI B

2nd POSITION-EKTA HOUSE 

1.

Jiya Chawla 

IX C

2.

Tia Banerjee  

IX B

3.

Siya Aneja  

IX C

4.

Navya Sharma 

IX C

5.

Arsh Mishra  

XII D

3rd POSITION-SHAKTI HOUSE 

1.

Shaurya Choithani

XI C

2.

Ishaan K. Sarkar

XI B

3.

Haardik Juneja

XI B

4.

Aadhithyan Subramanian 

X A

5.

Manya Batta

XI B

 

AD-MAD Competition (VI-VIII) -28 November 2020

WINNER : EKTA HOUSE

1.

Khushi Seth

VII - C
2.

Anisha Sharma

VI - C

2nd POSITION : PRAGATI HOUSE

1.

Jesnoor Kaur VII - C

2.

Atharva Pandey VI - C

3rd POSITION :SHAKTI HOUSE

1.

Avnie Gupta VIII - A

2.

Kavya Anand VIII-B

3rd POSITION : SHANTI HOUSE

1.

Tishya Chandok VII - C

2.

Anishka Bharadwaj VII - C

Best Ad: Jesnoor Kaur (Pragati House)

Second Best Ad: Kavya Anand (Shakti House)

Third Best Ad: Anishka Bharadwaj (Shanti House)

SPOKEN WORD COMPETITION “VERSES VS. VERSES” on 06 November 2020 [Classes IX-XII ]

WINNER- PRAGATI HOUSE

1.

Sulagna Moitra X A

2.

Adya Aggarwal     XI D

2ND POSITION- SHAKTI HOUSE

1.

Manya Batta

XI B
2.

Ujjawal Shukla

XII D

3RD POSITION- EKTA HOUSE

1. Siya Aneja

IX C

2. Navya Sharma

IX C

 

Best speaker: Manya Batta (Shakti House)

Second best speaker: Sulagna Moitra (Pragati House)

Third best speaker: Adya Aggarwal (Pragati House)

 

 'Rewrite History' Competition on 29 October 2020 [Classes VI-VIII]

WINNER- SHANTI HOUSE

1.     

Tishya Chandok

VII C

2.     

Jeevika Umesh

VII C

3.

Aadya Kamath

VIII B

4.

Viraaj Randhawa

VIII C

5.

Raanya Soti

VII C

2ndPOSITION - EKTA HOUSE

1.     

Aahana Jain

VI  C

2.     

Aishani M. Nanda

VIII  B

3.

Shivansh Badoni

VI  B

4.

Vibhawri Mishra

VI  A

5.

Vrinda Arora

VII  C

 3rd POSITION - PRAGATI HOUSE

1.     

Jesnoor Kaur

VII  C

2.     

P.B Srikrithi

VIII  B

3.

Rashil Miglani

VIII  C

4.

Manhar Ahuja

VI  C

5.

Manssha Taneja

VIII  C

6.

Aneira Shewaramani

VI  B

 

‘Hasya Kavi’ Competition (Classes IX-XII) - 14 September 2020

Winner- EKTA HOUSE

1.

Parth Puri

X A

 

2ndPOSITION - SHAKTI HOUSE

1.

Sabhya Arora

X A

 

3rd POSITION - EKTA HOUSE

1.

Siya Aneja

IX C

 

3rd POSITION -PRAGATI HOUSE

1.

Tanish Choudhary

X A

 

‘Fusion’-Music and Art Competition (Classes VI-VIII) - 14 September 2020

Winner- EKTA HOUSE

1.

LalNunkimi Hnamte

VIII C

2.

Vrinda Arora

VII C

 

2ndPOSITION - SHANTI HOUSE

1.

Guneet Sidhu

VII C

2.

Adya Kamath

VIII B

 

3rd POSITION  - SHAKTI HOUSE

1.

Parthivi Bhatia

VI B

2.

Amber Firdaus

VIII C

 

3rd POSITION  - PRAGATI HOUSE

1.

Avani Sikder

VII C

2.

Jesnoor Kaur

VII C

ELOCUTION COMPETITION (VI - VIII)- 07 August 2020

Winner :SHAKTI HOUSE

1.

Malvika Nair

VIII - B
2.

Aditya Choithani

VI - C

 

2nd POSITION :EKTA HOUSE

1.

Lalnunkimi Hnamte

VIII - C
2.

Aahana Jain

VI - C

 

3rd POSITION : SHANTI HOUSE

1.

Abhimanyu Kumar Singh

VIII - C
2.

Anishka Bhardwaj

VII - C

 

Best Speaker-  Aditya Choithani VI - C (Shakti House) 

Second Best Speaker - Aahana Jain VI - C ( Ekta House) 

 

 PARLIAMENTARY DEBATE (IX-XII)-31 July 2020

Winner :PRAGATI HOUSE

 

1.

CHANDNEE TANWAR

XI - D

2

ADYA AGGARWAL

XI - D

3.

ANSH MATTA

XI - C


2nd POSITION -SHAKTI HOUSE

1.

AADITHYAN SUBHRAMANIAN

X - A

2

MANYA BATTA

XI - A

3.

HAARDIK JUNEJA

XI -B

3rd POSITION -SHANTI HOUSE

1.

APOORVA PANDA

X - A

2

PRANAV ANAND

XII -A

3.

ADHIRATH MAITRA

XII -B